Witaj Pilocie! FSX, FS2004, Flight, Rise of Flight, Lock On, DCS, Condor, Take on Helicopters, IL-2...


Digital Combat Simulator

Flight Simulator oraz P3D

Seria IL-2

Take on Helicopters

Condor Soaring Simulator

Rise of Flight

Falcon Allied Force

Testy Sprzętu

Startujemy !

Historia

Reportaże

Wsporniki biurkowe MonsterTech

Wstęp

W niniejszej recenzji chciałbym przedstawić Wam produkt firmy Monster Tech - komplet podstawek przeznaczonych do zestawów HOTAS. Swoją użyteczność znajdą w każdym domowym "kokpicie", pozwalając utrzymać porządek na biurku i zwiększając komfort użytkowania.

  

Powyżej przykład pakowania przez producenta zestawu pod joystick oraz przepustnicę (tutaj akurat TH Warthog). Uwaga: psiak zaczepno - obronny (on zaczepia, Pan broni) nie jest w komplecie ;)!

Budowa

Na potrzeby niniejszego artykułu otrzymałem zestaw podstawek przystosowanych do joysticka Fighter Stick oraz przepustnicy Pro Throttle (zestaw HOTAS CH Products). Głównym materiał konstrukcyjny stanowi bardzo estetyczne anodyzowane aluminium, z którego wykonano główną prowadnicę, górny zaczep oraz półkę.

Z tyłu podstawki znajduje się klamra odpowiedzialna za mocowanie do biurka. Zakres regulacji pozwala na dostosowanie jej do blatów o grubości od 0,5 do 10 cm. Tłok dociskający posiada elastyczne gumowe wykończenie, natomiast górna płytka jest podklejona cienką plastikową podkładką, co zabezpiecza blat przed uszkodzeniem oraz zapewnia dużą stabilność.

Regulacja wysokości półki wymaga użycia dodatkowego narzędzia - imbusowego klucza 6mm. Aby ustawić odpowiedni poziom najpierw należy nieco poluzować dwie śrubki, potem ustawić w odpowiednim miejscu półkę, po czym należy dokręcić element blokujący. Wszystkie wspomniane komponenty są bardzo solidne i wytrzymałe, nie ma obaw że coś się wygnie bądź złamie, w związku z tym ich waga jest dość duża.

W przypadku kontrolerów CH Products w celu stabilnego zamocowania ich do podstawek dołączono zestaw ośmiu okrągłych, samoprzylepnych rzepów.

MonsterTech ma również w swojej ofercie zestawy montażowe dopasowane do joysticków oraz przepustnic innych producentów, oto pełna lista wspieranych modeli, dostępnych w kolorze srebrnym. Warto wspomnieć że w przypadku zestawu dla Thrustmaster Warthog, do wyboru jest również kolor czarny:

  • Thrustmaster Warthog
  • Thrustmaster Cougar
  • Thrustmaster T-16000M
  • CH Procuts
  • Logitech G940
  • Saitek X52
  • Saitek X55
  • Saitek X56
  • Saitek X65F
  • VKB Black Mamba

Przykład z zamocowanym zestawem TH Warthog.

Wrażenia z użytkowania

Po banalnie prostym montażu uchwytów oraz regulacji wysokości, która zajęła mi kilka minut zabrałem się za testy praktyczne. Pierwsza rzecz na jaką zwróciłem uwagę to konieczność dobrego dopasowania wysokości podstawek - poprawiałem ją kilkukrotnie. Niezwykle ważne jest, aby dobrze ustawić wysokość półek do położenia siedziska oraz naszego wzrostu, dzięki czemu będziemy mogli bardzo komfortowo siedzieć. W celu przymocowania Fightersticka oraz Pro Throttle firmy CH Products przykleiłem rzepy dołączone do zestawu MonsterTech. Mocowanie takie jest niezwykle stabilne, pozostawia pewien zakres swobody w ustawieniu urządzeń oraz pozwala na ich łatwy demontaż.

  

Powyżej mocowanie joysticka od spodu (Warthog), a także przykład rozmieszczenia zestawu wsporników przy biurku.

Muszę przyznać, że przestawienie joysticka i przepustnicy z biurka na dedykowane uchwyty znacząco poprawiło komfort rozgrywki. Wcześniej zdarzało się, że po długiej sesji bolały mnie ramiona, obecnie problem ten nie występuje. Kolejnym dużym plusem jest łatwy dostęp do klawiatury i myszki znajdującej się na krawędzi biurka. W przypadku gdy kończyłem korzystać z zestawu zwyczajnie przepinałem go nieco dalej bądź odpinałem i chowałem pod biurkiem, czynności te zajmują dosłownie kilka sekund.

Aluminiowa powierzchnia jest też dość łatwa w utrzymaniu czystości, gdy się zabrudzi wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką, ponadto nie zbiera odcisków palców i nie absorbuje kurzu. Minimalistyczny oraz surowy design przypadły mi do gustu. Srebrny kolor dobrze komponuje się z jasnym biurkiem oraz srebrną obudową komputera, dzięki czemu podstawki stanowią estetyczny dodatek do mojego wnętrza.

Podsumowanie

Od dawna zastanawiałem się jak poradzić sobie z niekomfortowym umieszczeniem zestawu HOTAS na biurku. Istnieje klika możliwych rozwiązań, własnoręcznie wykonane podstawki mocowane do krzesełka lub biurka, specjalna półka na kontrolery pod blatem, bądź profesjonalnie wykonany zestaw firmy MonsterTech. Cena nie jest mała bo wynosi 102 Euro za jedną podstawkę, jednak w zamian otrzymujemy produkt bardzo funkcjonalny oraz wręcz pancerny. Po kilkudziesięciu godzinach spędzonych z recenzowanym akcesorium, nie wyobrażam sobie powrotu do trzymania joysticka na biurku. Oczywiście można by poprawić jakieś drobiazgi, jak na przykład mechanizm regulacji wysokości półki, mimo wszystko taki szczegół nie wpływa na rewelacyjne wrażenia z użytkowania. Każdy kto dba o ergonomię oraz komfort, powinien zwrócić uwagę na recenzowany zestaw, ponieważ w zdecydowanym stopniu poprawi naszą wygodę. Minusik jedynie za cenę - tu mogłoby być nieco taniej jak na "nasze". Poza tym produkt jest wykonany bardzo dobrze!

obrazek

Click! Polityka oceny w serwisie YoYosims

Strona internetowa producenta zestawu:

https://www.monstertech.de/

Firma: 

aerosoft.jpg capitan_sim.jpg  pilots.jpg

   

Partnerzy serwisu