Witaj Pilocie! FSX, FS2004, Flight, Rise of Flight, Lock On, DCS, Condor, Take on Helicopters, IL-2...


Digital Combat Simulator

Flight Simulator oraz P3D

Seria IL-2

Take on Helicopters

Condor Soaring Simulator

Rise of Flight

Falcon Allied Force

Testy Sprzętu

Startujemy !

Historia

Reportaże

Wolant: CH Flight Sim Yoke

CH Flight Sim Yoke
obrazek
 
Tym razem dzięki uprzejmości firmy PILOTS.pl oprócz recenzji dodatków software do Microsoft Flight simulator A Century of Flight, mam zaszczyt recenzować produkt hardware, a mianowicie niesamowity zestaw do podniebnych wojaży CH Product's Flight Sim Yoke USB and Pro Pedals USB (zestaw przeznaczony dla wirtualnych pilotów : wolant oraz pedały). Zestaw ten testowałem wyłącznie w symulatorze Microsoft Flight simulator A Century of Flight.
Na początku napiszę kilka zdań o samej firmie CH. Otóż ta właśnie firma jest obecna na rynku manipulatorów i kontrolerów do komputerowych symulatorów lotu juz 25 lat. Jest znana przede wszystkim z jakości i solidności swoich produktów. Oprócz akcesoriów do komputerowych symulatorów lotu, firma ta zajmuje się również produkcją profesjonalnych urządzeń sterujących na użytek przemysłowy oraz lotniczy. Podsumowując, firma dysponuje ogromną praktyką w dziedzinie produkcji manipulatorów i kontrolerów na rzecz komputerowych symulatorów lotu.
Zestaw ten jak na taką firmę przystało został zapakowany solidnie, żadnemu z modułów nie grozi jakiekolwiek uszkodzenie podczas transportu, chyba że ktoś będzie tego bardzo chciał. Oprócz prostych instrukcji obydwu modułów oraz specjalnych nakładek dzięki którym Pro pedals USB w błyskawiczny sposób możemy wykorzystać również jako zestaw do gry w popularne “samochodówki” nie znajdujemy nic. Sporym zaskoczeniem było dla mnie brak płyt instalacyjnych ze sterownikami zarówno w przypadku Flight Sim Yoke jak i Pro Pedals USB! Może wynikało to z mojego przyzwyczajenia instalowania przeróżnych wersji sterowników do SAITEKa X45, i późniejszego dziwnego zachowania się tego kontrolera? Przynajmniej tak było w moim przypadku. Opiszę teraz każdy z modułów czyli Flight Sim Yoke oraz Pro Pedals USB (Pro pedals w dziale z orczykami).
 
obrazek
 
Flight Sim Yoke USB jako kontroler robi spore wrażenie wizualne, widać że ten kto projektował to urządzenie po prostu myślał głową a nie d... Nie ma się co dziwić w końcu to 25 lat doświadczenia. Całość montujemy do blatu stołu dwoma masywnymi “ściskami”, mogę zagwarantować że całość “trzyma” się blatu stołu bardzo stabilnie. Na głównej konsoli czyli obudowie urządzenia mamy do dyspozycji przepustnicę, dźwignię zmiany skoku śmigła oraz dźwignię zmiany mieszanki paliwowej. Nieco niżej na przednim panelu po prawej stronie obudowy urządzenia znajdują się dwa przełączniki które pracują w dwóch położeniach tzn: góra-dół, mogą one służyć do przypisania im funkcji np.: chowania oraz wypuszczania podwozia oraz klap do lądowania. Oczywiście użytkownik może przypisywać różne funkcje w zależności od upodobań. Natomiast po lewej stronie panelu przedniego obudowy urządzenia znajduje się sporej wielkości pokrętło które służy do trymerowania samolotu w osi pionowej oraz co jest bardzo ważne do skalibrowania urządzenia również w osi pionowej czyli X. Sterownicę ręczną urządzenia stanowi wolant który również został wykonany na bardzo wysokim poziomie. Muszę napisać że jest bardzo dobrze ukształtowany do dłoni, ręce się nie męczą nawet podczas długich lotów międzykontynentalnych. Ergonomia wolantu jest bardzo dobra. Wszystkie przyciski mamy dostępne w zasięgu naszych palców, nie nadwerężamy ich zbytnim “wyciąganiem” w poszukiwaniu kolejnych przycisków. Wolant pracuje bardzo dobrze zarówno w osi X jak i w osi Y. Nie musimy się wysilać aby wykonywać różne manewry. Samolot (w moim przypadku był to MAAM B-25J “Mitchell”: ”Briefing Time”) zachowywał się fantastycznie. Manewry wykonywane były z lekkim opóźnieniem co jest charakterystyczne dla ciężkiego samolotu, mimo wszystko lata się wspaniale. Ten zestaw został stworzony do tego aby latać samolotami wielosilnikowymi, to sama przyjemność! Nie wiem czy po lotach na tym zestawie kiedykolwiek wrócę do samolotów jednosilnikowych. Samolot taki jak B-25 czy Super Constelation przy tym zestawie po prostu czujemy! Jest to już inne latanie mamy wrażenie że trzymamy w cuglach potężną maszynę!
 
obrazek
 
Na rękojeściach wolantu mamy do dyspozycji przyciski trymerowania które w sposób logiczny a nie przypadkowy zostały rozmieszczone. Przycisk po prawej stronie rękojeści wolantu jest w poziomie, a po lewej stronie rękojeści jest w pionie. Mamy również do dyspozycji po prawej stronie rękojeści wolantu wszystkim znany przycisk HAT, a po lewej stronie rękojeści wolantu dwa przyciski które możemy dowolnie wykorzystać i przypisać im różne funkcje. Dodatkowo możemy jeszcze wykorzystać dwa przyciski które znajdują się na prawej oraz na lewej stronie rękojeści wolantu, pod palcem wskazującym. Instalacja zestawu nie powodowała żadnych komplikacji, urządzenia komunikuje się poprzez port USB. Jednym słowem mówiąc podłączamy wolant i zapominamy o nim. Urządzenie odnajduje sobie sterowniki (w moim przypadku jest to Windows XP) systemowe i bez problemu się instaluje. FS-2004 również nie ma problemów z obsługą tego urządzenia, nawet bez kalibracji i przypisania klawiszy przyciskom możemy ”rzucić” się w wir podniebnego podróżowania, na ekranie komputera oczywiście. Jest to bardzo szybka instalacja i konfigurowanie urządzenia, raczej dobre dla niedzielnych pilotów, a nie dla nas. Pod koniec recenzji napiszę w jaki sposób możemy rozszerzyć możliwości konfiguracyjne zestawu.
 
Pozdrawiam,
Kołodziejski Dariusz
 
Specjalne podziękowania kieruję do sklepu PILOTS.pl (www.pilots.pl) za udostępnienie mi do recenzji zestawu CH Product's Flight Sim Yoke USB and Pro Pedals USB
 
Konfiguracja komputera:
  • Procesor - Athlon 2800XP+, 333 MHz FSB
  • Pamięć operacyjna - 1,5 GB RAM Dual Channel (3x512MB RAM, Kingston 333MHz, CL2,5)
  • Płyta główna – Abit An7 µGuru, nForce2 Ultra 400
  • Karta graficzna – Leadtek Winfast A 350XT TDH, GeForceFX 5900XT, 128MB, 8xAGP.
  • Dźwięk – nVidia Sound Storm 5.1 + głośniki 5.1 Creative Inspire P-580
  • Monitor NEC FE 791SB
  • Kontroler – CH Product's Flight Sim Yoke USB +Pro Pedals USB
  • TrackIr2 + TrackHat
  •  
obrazek
Firma: 

aerosoft.jpg capitan_sim.jpg  pilots.jpg

   

Partnerzy serwisu