Witaj Pilocie! FSX, FS2004, Flight, Rise of Flight, Lock On, DCS, Condor, Take on Helicopters, IL-2...


Digital Combat Simulator

Flight Simulator oraz P3D

Seria IL-2

Take on Helicopters

Condor Soaring Simulator

Rise of Flight

Falcon Allied Force

Testy Sprzętu

Startujemy !

Historia

Reportaże

Tytułem wstępu

obrazek

Jest to serwis funkcjonujący w Sieci od grudnia 2001 roku, a poświęcony jest wirtualnemu lotnictwu, którego można doświadczać za pomocą przedstawicieli gatunku gier określanych mianem symulacji.

U podstaw koncepcji gier „symulacyjnych”  leżą założenia pochodzące z systemu szkoleniowego w wojsku, a szerokie zainteresowanie techniką wojskową, przełożyło się z czasem na powstawanie tytułów również dla domowego, cywilnego użytku. Genezy również można się doszukiwać w lotnictwie pasażerskim, zgodnie z koncepcją „wyżej, szybciej i bezpieczniej”. Owe bezpieczeństwo doprowadziło do powstawania zaawansowanych rozwiązań szkoleniowych dla pilotów cywilnych, co z kolei ma swoje odzwierciedlenie w symulatorach maszyn pasażerskich czy typu general aviation.

 
Podejście producentów gier do rynku symulatorów lotniczych na domowe PC’ty jest bardzo różne. Niektórzy widzą w nich produkt niszowy, na którym można zarobić, a dla których najważniejszy jest pieniądz i ilość odprowadzonych na rynek pudełek, inni podchodzą do tematu nieco ambitniej, wiedząc, że wydając zaawansowany sim nie znajdą aż tak szerokiego odbiorcy, jednak zostaną docenieni przez społeczność zajmującą się symulatorami, a co za tym idzie zwiększą docelowo swoje obroty. Oczywiście wszyscy wydawcy gier nie prowadzą działalności charytatywnej i każdy coś tam chce uszczknąć z naszego portfela. Różnica jest tylko taka, że jeśli skorzystamy z oferty tego pierwszego producenta, gra symulacyjna nas rozczaruje i tytuł się znudzi po paru dniach. Drudzy pozwalają nam na naszą edukację, nasz angaż oraz długie godziny spędzone w wirtualnym świecie. Podejściem nr.1 nie będziemy tutaj się zajmować. Tytuły nic nie wnoszące omijamy szerokim łukiem...

obrazek

Dlaczego symulatory? Jeśli Bóg chciałby by człowiek latał dałby mu skrzydła. Lotnictwo to zaprzeczenie naszej ziemskiej egzystencji, to walka z żywiołami, to zwycięstwo człowieka nad nie tylko przyrodą ale samym sobą. Fakt, że człowiek stworzył maszynę cięższą od powietrza, która nie dość, że wzbije się w powietrze to jest w stanie robić to co on chce jest dowodem, na rzeczy niemożliwe stające się możliwymi, a opanowanie zasad pilotażu i okiełznanie instalacji i urządzeń znajdujących się w płatowcu może tylko świadczyć o potędze człowieka. Z to rozwój lotnictwa pokazuje w jak krótkim czasie, od końca XIX wieku człowiek jest w stanie zmienić stworzoną przez siebie technikę. Sport lotniczy nie ma co ukrywać jest zjawiskiem dość kosztownym, nie mówię nawet już o maszynach bojowych. Zakup płatowca, paliwo, serwis, jego hangarowanie, licencje ... to wszystko słono kosztuje. Oczywiście jest to „real” więc i wrażenia są inne. Drugą sprawą są niektóre warunki zdrowotne, nie wszyscy je spełniają. Warto też dodać, że droga do stania się pilotem jest też znacznie dłuższa niż wirtualny kurs latania, czasem życie też pokierowało nas inaczej :- ). Szybszą drogą do liźnięcia tematu latania są za to symulatory, ot dobry komp, dobry joystick i już można śmigać pod Cumulusami. W symulatorach jednak przede wszystkim szukamy wsparcia dydaktycznego, tego czegoś, co pozwoli nam na zrozumienie techniki obsługi płatowca czy systemów w lotnictwie.
Oczywiście symulator na PC nigdy nie odda w 100% tego co czuje pilot w kokpicie. Tego należy być świadom nawet przy najlepszych tytułach. Może za jakiś czas jak zostaną wynalezione specjalne urządzenia, które pozwolą wejść w świat symulacyjnego Matrixa. Na dzień dzisiejszy na PC nie doświadczymy wrażeń prawdziwego pilota, dzięki jednak zaawansowanym produktom symulującym latanie, tudzież urządzeniom peryferyjnym możemy się zbliżyć do prawdziwego latania, do rzeczy do której właściwie, każdy wirtualny pilot dąży - realizm :).
 

Serwis "YoYosims", który powstał ładnych parę lat temu ma za zadanie właśnie przybliżyć zagadnienia związane ze światem symulacji lotniczej na domowe PC'ty. Wywodzi się z serwisu na temat serii IL-2 Sturmovik i swego czasu był pierwszą i jedyną tego typu stroną w Polsce. Natomiast po ukazaniu się tytułu Pacific Fighters zaczął zmieniać swoje oblicze w stronę serwisu podchodzącego do tematu bardziej ogólnie, niż strona traktująca jedynie o tytule IL-2. Oczywiście w związku z tym sporo tekstów znajdujących się na tejże www jest opartych o temat iłka. Swobodnie mogą jednak prezentować aspekt symulacji, a nowe działy, które z czasem powstawały po prostu jeszcze bardziej rozszerzyły temat. Należy zaznaczyć, że niektóre teksty (zwłaszcza z początku działania strony) mogą nie do końca prezentować dany temat. Warto również zaznaczyć, że z czasem i niektóre opinie mogły się zdezaktualizować. Jeśli chodzi o układ strony: w lewym menu mamy rzeczy w miarę ogólne i przeważnie nie związane z jednym konkretnym tytułem, w prawym menu mamy za to sekcję symulatorów zawierającą opisy takich simów jak: seria IL-2, Falcon 4, Lock On, Flight Simulator, Battle of Britain II itp. Sekcja będzie się rozwijać również w przyszłości w miarę ukazywania się na rynku nowych, ciekawych tytułów z w/w tematyki. Serwis na przestrzeni lat działania zjednał sobie myślę sporą rzeszę wiernych fanów i uzupełnił też lukę na polskim rynku serwisów o wirtualnym lotnictwie bojowym (chociaż porusza też temat FS2004, szeroko opisując dodatki do symulatora).

obrazek

Dział poświęcony Szkole Pilota zawiera za to informacje związane ogólnie z tematem nauki latania ale biorąc pod uwagę symulator. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że tak jak w realu, każdy sim jest inny i każdy samolot (przeważnie) ma inną check listę. Trudno zatem byłoby opisać tutaj wszystko. Na bazie jednak tekstów znajdujących się w tej sekcji można wyrobić sobie jednak pewną opinię na temat wirtualnego latania i mam nadzieję, że zamieszczone tutaj teksty pomogą adeptom sztuki wirtualnego pilotażu.  

Zapraszam, również aktywnych użytkowników do brania udziału w dyskusjach na Forum. Korzystając z opcji "szukaj" można dodatkowo uzupełnić wiedzę i informacje, których zabrakło na sajcie YoYosims.

obrazek

Chciałbym również podziękować osobom, którzy współpracują z serwisem (zwłaszcza starym wyjadaczom), czy to w sposób techniczny, czy też aktywnie tworząc co rusz to nowe artykuły, czy recenzje. Bez nich serwis nie rozwijał by się tak dynamicznie i nie byłby obecnie tym czym jest w świecie wirtualnego latania. Charakterystyka twórców serwisu TUTAJ ;-). Ok, nie nudzę dalej, STARTUJMY!

Wieczny symulant

YoYo, 30.11.05

"May hamsters be with you"

 

 

wt., 29/11/2005 - 23:00 -- YoYo

aerosoft.jpg capitan_sim.jpg  pilots.jpg

   

Partnerzy serwisu