Witaj Pilocie! FSX, FS2004, Flight, Rise of Flight, Lock On, DCS, Condor, Take on Helicopters, IL-2...


Digital Combat Simulator

Flight Simulator oraz P3D

Seria IL-2

Take on Helicopters

Condor Soaring Simulator

Rise of Flight

Falcon Allied Force

Testy Sprzętu

Startujemy !

Historia

Reportaże

FS2004: Alaska Vol 1 (Georender)

Alaska Cinematic Volume1 by Georender

obrazek

Alaska – kraina ziejąca chłodem, odludziem i niedostępnością dla zwykłych traperów. Aż dziw, że są ludzie, którzy chcą tam mieszkać, no ale może to lubią, albo to tacy jak z Syberii – nie mają innego wyboru :). Historia Alaski – jeśli mówić już o kulturze cywilizowanej nie jest zbyt odległa, za datę odkrycia owej części kontynentu uważa się rok 1741 kiedy to niejaki Pan Bering uznał, że on jest odkrywcą i zgłosił wspomniane terytorium odpowiednim władzom do rejestracji. Potem dzieje Alaski dotyczył trzech państw Kanady, Rosji i Stanów Zjednoczonych, choć tak naprawdę klucze do Alaski posiadała tylko Rosja, która zresztą w 1867 sprzedała wspomniane terytoriom USA. Ludzie do Alaski zaczęli napływać jakoś pod koniec XIX wieku, a to za sprawą głośnego odkrycia złota w Klondike i tak naprawdę dopiero od tego czasu Alaska zaczęła nabierać na wartości i odnotowano tutaj jakikolwiek rozwój gospodarczy. Obecnie jest to największy stan USA, ale chyba też z najmniejszym zaludnieniem na 100 km2. Co do klimatu na północy mamy subpolarny i polarny, na południu umiarkowany, chłodny, wilgotny, liczne lodowce i w zasadzie wieczna zmarzlina – stanowczo nie tereny dla ciepłolubów. Powierzchnia stanu jest górzysta, mocno pofałdowana, w środkowej części stanu płaskowyż rozcięty dolinami rzek, niziny. Linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta wraz z licznymi półwyspami, słowem - bardzo ciekawy teren właśnie do eksploracji lotniczej w FS2004!

obrazek 

Przechodząc od realności terenów do komputerowych wzorców: zajęła się tym właśnie firma Georender, która to już nie pierwszy raz opracowała świetną scenerię pod FS2004. Alaska jest ich najnowszym dzieckiem i osobom, które nie znają tego wytwórcy, dodam, że Georender współpracuje z wieloma firmami związanymi na stałe z dodatkami do FS’a m.innymi FSAddon oraz Lago, a ich produktu cieszą się niezłymi opiniami, dużą szczegółowością terenów i zadowoleniem użytkowników – wystarczy tylko wspomnieć, że jedna ze scenerii – słynna Emma Field (lotnisko + okolice) doczekała się nawet swojego klubu, który założyli sami użytkownicy tej wirtualnej scenerii w USA. Produkt pod nazwą ALASKA CINEMATIC docelowo będzie się składał z 4 części, które łącznie odwzorują ponad 40.000 km2. Dziś poświęcimy tekst części nr 1, gdyż na dzień dzisiejszy tylko ona jest dostępna na rynku, reszta – w produkcji, a wydanie "kiedyś tam". Oczywiście część I odwzorowuje tylko część terenów. Dla osób, które się wahają nad zakupem producent udostępnił też darmowe demo, w którym możemy zobaczyć na własne oczy jak nowa sceneria Georender’a prezentuje się u nas pod FS2004. Pomysł jak zawsze, który popieram odwzorowuje tutaj zaledwie 0.5% całego terenu który znajduje się w pełnej wersji części I, a i tak jest nad czym polatać. Można zatem już teraz wybrać się na krótką wycieczkę w wysokie partie Alaski by Georender, demo pod adresem TUTAJ.

Obszar jaki obejmuje Demo:

obrazek

Zakup i instalacja.

Produkt można kupić w Simmarkecie, link bezpośredni TUTAJ  Cena jak na taki obszar i do tego oddany w technice fotorealistycznej uważam, że jest bardzo przystępna. Wynosi ona 22.03 eu na dzień 30.06.2005, kiedy niewiele większe (albo nawet i mniejsze) foto-scenerie, których jakość pozostawia wiele do życzenia jest droższa nawet o 10-20 euro. Oczywiście w Simmarkecie najlepiej zapłacić kartą kredytową i od razu wybrać wersję download, która też jest tańsza od wersji CD. Do ściągnięcia dostaniemy pakiet plików, które łącznie zajmą nam po ściągnięciu 465 Mb. Transfer jednak jest bardzo zadowalający i po 1h ściganiu miałem już całą scenerię Alaski Vol.I na dysku. Po instalacji nasz FS2004 za to powiększy się o kolejne 600Mb. Z samą instalacją nie ma żadnych problemów, odpalamy plik exe i wszystko ładnie się instaluje. W odpowiednim momencie musimy wpisać tylko serial (który dostaniemy mailem z Simmarketu po zakupie scenerii) i już możemy zwiedzać skute lodem tereny Alaski Vol.I. Wymagany jest oprócz FS2004 Windows w wersji NT/2000/XP, jednak za jakiś czas ma ukazać się wersja dla użytkowników którzy nie zmieniali już od dość dawna systemu (jacyś zaspali?)- przeznaczona dla Win98.  

obrazek

Poniższe screeny prezentują: FS2004 zaraz po instalacji, oraz kolejny z już zainstalowanym dodatkiem od Georender. Widać kolosalną różnicę zarówno w meshu terenu jak i teksturach.

obrazek

obrazek 

Cechy Alaska Vol 1.

Część oznaczona numerkiem 1 zawiera 11.000 km2 fototekstur przeznaczonych dla FS2004, czyli ok.25% całego terenu jaki będzie wydany przez Georender. Vol 1 to w zasadzie południowo-środkowa część Alaski obejmująca najważniejsze tereny takie jak : Anchorage oraz okolice, Kenai Peninsula, Chugach Park z czego największym miastem okolicy jest właśnie Anchorage i wokół niego mamy też największy ruch lotniczy. Pozostałe tereny to w zasadzie lodowa dzicz :). Cały obszar stanowi geologicznie bardzo ciekawą scenerię. W dodatku znajdziemy wiele jezior, płynących rzek, kotlin, kanionów i mnóstwo wzniesień, skalistych gór, z których to zwisają lodowe czapy. Świetnie odwzorowane są lodowce, których biel jest wyraźnie zaznaczona w Alasce Cinematic Vol1 i może wręcz "razić". Warto dodać, że tekstury są bardzo ciekawie zrobione, nie są one super ostre tylko dość "miękkie" a jednocześnie bardzo dokładne i szczegółowe. Nad terenem zatem mamy dość specyficzną poświatę, która faktycznie może towarzyszyć poświacie odbijającego się słońca od śniegu. 

Jak w przypadku większości tekstur foto na dużym obszarze trzeba się jednak przygotować na nieco dłuższe ładowanie terenu nad którym chcemy polatać nad Alaską. Spokojnie można iść sobie zrobić herbatę. Jest to minus ale całego FS'a. Jeśli jesteśmy jeszcze przy teksturach, nie zabierają one zbyt dużo FPS, śmiem zresztą twierdzić, że działają szybciej niż defaultowe, jednym mankamentem jest jednak fakt, że trzeba chwilę odczekać by były one dość ostre. Producent za to w readme opisał nam jak skonfigurować FS2004 by tekstury wyglądały bardzo dobrze nawet i z większej odległości (w przypadku słabszych kompów może to jednak odbić się na wydajności systemu). Kolejną świetną sprawą jest opis lotnisk. Temat potraktowany z goła inaczej. Mamy coś jak właściwie stronę główną z linkiem do każdego lotniska i pod link podpięty jest adres do strony www (wymagane jest zatem łącze internetowe). Dzięki temu dysponujemy olbrzymią ilością informacji na temat interesującego nas lądowiska, nawet czasem i z fotografiami pasów. Oprócz tego mam podstawową mapę terenów. Readme jest dość ubogie ale dotyczy to głównie osób, które nie posiadają łącza w domu, pozostałe osoby będą miały wszystko czego dusza zapragnie.

obrazek

obrazek

 

Wrażenia z lotu.

Moje wrażenia z lotów nad wirtualną Alaską są jak najbardziej pozytywne! Dawno nie miałem okazji polatać nad tak pięknie wykonanym terenem – dodatkiem do Microsoft Flight Simulator 2004 A Century of Flight.

Podczas lotów na małej wysokości zwanych „buszowymi” wyprawami mamy wrażenie iż uczestniczymy w prawdziwej powietrznej wyprawie ponad dzikimi wzgórzami Alaski – rodem z filmów Nationall Geographic! Zarówno latem jak i zimą wirtualna Alaska prezentuje się niesamowicie, tego nie da się opisać to trzeba zobaczyć! Popatrzcie na obrazki z symulatora.

obrazek

Gdzie niegdzie można odnaleźć małe skupiska ludzkich osad, do większych miast na trasie naszego wirtualnego zwiedzania zaliczyć należy Anchorage. Teren Alaski, który opisujemy wraz z Rafałem jest tylko małym „wycinkiem” tego co ma być przygotowane dla wirtualnych pilotów przez firmę Georender. Bardzo mi się podoba takie podejście autorów do zagadnienia, wykonanie tak wielkiego obszaru jakim jest Alaska wymaga bardzo dużego nakładu pracy i wysiłku.

Poniżej wyszczególniłem plusy i minusy terenu Georender Alaska Cinematic Volume1.

obrazek

Plusy:

·       Bardzo dokładnie ukształtowana „siatka” terenu Georender Alaska Cinematic Volume1.

·       Pięknie odwzorowane tekstury jakości fotograficznej terenu Alaski.

·       Detale małych osad jak i dużych miast.

·       Duża frajda z lotów „buszowych” nad Georender Alaska Cinematic Volume1.

·       Wrażenie i klimat „dzikości” niektórych obszarów wirtualnej Alaski 

Minusy:

 ·       Zdarzają się błędy w teksturze foto, takie jak np.: cień samolotu znajdujący się na jednym z lotnisk miasta Anchorage.

 ·       Brak dokładnej dokumentacji (mapy) Georender Alaska Cinematic Volume1 (ale tylko osoby bez łącza internetowego)

obrazek

Podsumowanie.

Teren Georender Alaska Cinematic Volume1 na „zwiedzającym” robi ogromne wrażenie, przede wszystkim jakością wykonania, a co za tym idzie realistycznymi doznaniami z lotów nad scenerią Alaska Cinematic Vol1. Wirtualną Alaskę polecam wszystkim, a w szczególności miłośnikom lotów „buszowych”, nie zawiedziecie się na jakości wykonania wirtualnej Alaski – to kawał porządnie wykonanej roboty o czym świadczą też wyróżnienia tej scenerii w innych światowych serwisach! Warto dodać również, że sceneria dobrze chodzi i na komputerach słabszej klasy, zawsze generuje sporo klatek i nie obciąża nam FS2004 oraz działania naszego systemu, na pewno nie będą to zatem pieniądze wyrzucone w błoto. Polecamy!

YoYo

obrazek

 Sceneria uzyskała również miano najlepszej scenerii 09.2005 "Bravo Zulu" na Avsim! Link do wyników TUTAJ.

Linki

Bezpośredni link do produktu w Simmarket

Link do strony Georender więcej j screenów

Prezentacje video

obrazek


Komputer testowy:

  • procesor- AMD Athlon 64 3500+ (Socket939)

  • płyta główna- Abit AV8Pro 3rdEye (KT800Pro) 

  • pamięć- 1024 MB (Dual DDR400 Geil)

  • grafika- Leadtek A400TDH GeForce 6800 128Mb 8xAGP (OC na 6800GT)

  • dźwięk- zintegrowany AC97

  • dysk- Samsung SP0812N (80Gb, 7200 RPM, Ultra ATA133)

  • system- Windows XP Professional 

Dziękujemy Georender za umożliwienie testowania scenerii

Software: 
pt., 02/06/2006 - 01:00 -- YoYo

aerosoft.jpg capitan_sim.jpg  pilots.jpg

   

Partnerzy serwisu